Historie biatlonu

BIATLON patří mezi sportovní odvětví, která mají svůj historický původ již v dávné minulosti. Jeho vznik a vývoj je úzce spjat s praktickými životními potřebami. Jeho prvopočátky je nutno hledat v lovectví a vojenství. V těchto činnostech docházelo v přirozených životních podmínkách k provádění střelby v průběhu fyzického zatížení. A to je základní princip a podstata biatlonu. Jde v něm o spojení dvou zcela rozdílných pohybových činností – běhu rychlostně vytrvalostního charakteru, kladoucího nároky na kardiovaskulární systém (oběhový a dýchací aparát) a dále střelby, vyžadující dokonalou sensomotorickou koordinaci při probíhajícím maximálním fyzickém zatížení a napětí. I když biatlon vznikl jako samostatná disciplína, je dnes již samostatným sportovním odvětvím se šesti disciplinami.

Rok 1958 je považován za rok vzniku biatlonu. V tomto roce se v rakouském Saalfeldenu uskutečnilo první mistrovství světa v biatlonu. Od samotného počátku biatlon nabral rychlé tempo rozvoje a v roce 1960 byl již v oficiálním programu ZOH ve Squaw Valley. Původní disciplina biatlonu délkou tratě a počtem střeleckých položek odpovídala současnému vytrvalostnímu závodu – 20 km a 4 střelecké položky. Závod však byl prováděn s velkorážnou puškou a střelba byla prováděná na čtyři rozdílné vzdálenosti – 250, 200, 150 a 100m a to na prvé tři vzdálenosti z polohy vleže a závěrečnou položku pak z polohy vstoje, vždy na rozdílně veliké terče. Každý nepřesný výstřel z celkového počtu 20 ran byl penalizován přirážkou 2 minuty.

Od roku 1965 se běhá závod štafet a začíná vznikat samostatné sportovní odvětví. Současně dochází ke sjednocení vzdálenosti střelby na 150m, velikosti terčů a zrovnoprávňují se počty střeleckých položek. V roce 1967 se zavádí kategorie junioru. Rok 1974 je ve znamení vzniku třetí disciplíny – rychlostního závodu. Na masovější rozvoj biatlonu měl rok 1976, v tomto roce bylo přijato pravidlo o změně kalibru zbraně, z velkorážné pušky na malorážnou pušku ráže LR22 / 5,6mm. Tato změna měla premiéru při mistrovství světa v roce 1978. Zároveň dochází ke změně penalizace neúspěšné střelby na přirážku 1 nebo 2 minuty, doposud byl vždy každý neúspěšný výstřel penalizován přirážkou 2 minuty. Od tohoto roku se jezdí Světový pohár a při závodech byl poprvé použit kovový mechanický terč. Ženy se v biatlonu objevily poprvé v roce 1984. V tomto roce se v Chamonix uskutečňuje první světový šampionát společné kategorie ženy a juniorky čekaly na svůj první start do roku 1989. V tomtéž roce měla svoji premiéru již čtvrtá disciplina biatlonu – závod družstev, v současnosti se již neuplatňuje. Pátou disciplinou biatlonu je stíhací závod, který měl premiéru v roce 1997. O rok později se do programu soutěží zařadila šestá disciplina biatlonu – závod s hromadným  startem. Nejmladší disciplinou biatlonu supersprintu, který je uveden v pravidlech od roku 2004, ale na svou premiéru v soutěžích světového šampionátu zatím ještě čeká.

Typy jednotlivých závodů:

Vytrvalostní závod – VZ. Délka tratě je 20 km, čtyři pětiranné střelecké položky v pořadí L-S- L-S a každý nezásah terče je penalizován přirážkou 1 min.

Rychlostní závod – RZ, trať 10 km, střelba L-S, každý nezásah terče je penalizován projetím trestného kola-TK o délce 150m.

Stíhací závod – SZ , trať 12,5 km, střelba L-L- S-S, každý nezásah terče je penalizován projetím TK, startovní čas je roven odstupu, který měl dotyčný závodník od vítěze předcházejícího kvalifikačního závodu (RZ,ZHS), nebo zkrácen na polovinu, pokud kvalifikačním závodem byl VZ.

Závod s hromadným startem – ZHS, trať 15 km, střelba L-L- S-S, každý nezásah terče je penalizován projetím TK.

Závod v supersprintu – ZSS, trať 2,4-3,6 km a střelba L-S v kvalifikaci, trať 4-6 km a střelba L-L- S-S ve finále, pro každou střeleckou položku další 3 náhradní náboje. V případě nezasažení všech pěti terčů ani při použití náhradních nábojů je závodník diskvalifikován.

Štafetový závod – ŠTZ, trať 4 x 10 km, střelba na úseku L-S, v každé střelecké položce možnost použití tři náhradních nábojů, každý nezasažený terč po využití náhradních nábojů je penalizován projetím TK.

Vedle klasické formy biatlonu, představované během na lyžích a střelbou z malorážky, je biatlon prováděn v mnoha dalších formách a podobách. Formy biatlonu jsou charakteristická především pro letním období, kdy běh na lyžích je nahrazován krosovým během, jízdou na horském kole, během na kolečkových lyžích,nebo během na lyžích po umělé hmotě, sportovní chůzi, orientačním během a pod. U všech těchto forem je střelba prováděna z malorážné pušky. V posledních letech minulého století se začal rozvíjet biatlon ve kterém je střelba z malorážky nahrazována střelbou z luku. Ve všech těchto uvedených formách biatlonu se rozvíjí všechny discipliny biatlonu. Zvláštní formou biatlonu je „policejní biatlon“, ve kterém je prováděna střelba z pistole. Mezinárodní unii biatlonu IBU, která v současnosti má 67 členských národních svazů a své sídlo má v Rakousku – Salzburgu Zastřešující organizaci biatlonu v České republice je Český svaz biatlonu z.s. – ČSB www.biatlon.cz. V současné době má okolo 1700 aktivních členů, kteří jsou sdruženi v necelé sedmdesátce klubů biatlonu. 

V Ostravě působíme od roku 1993 pod názvem Biatlonový Klub SMTu Poruba při DDM Ostrava-Mar.Hory, p.s.                                                                                             


Sponzoři

Biatlon Ostrava

Biatlon Ostrava Poruba

Biatlon Ostrava Moravskoslezský kraj

Biatlon Ostrava Apeom  Biatlon Ostrava ZIREL Biatlon Ostrava JCB MATCH Diabolo

 

Partneři

Český svaz biatlonu

International Biathlon Union