Biatlon je běh na lyžích obohacený o střelbu z malorážné pušky. V průběhu závodů se střílí 2 nebo 4 střelby na vzdálenost 50m, ve stoje na terč o průměru 11,5 cm, v leže na terč o průměru 4,5 cm. Při každé střelbě vystřelí závodník 5 ran, za netrefený terč dostává penalizace, které závisí na typu závodu.

Pestrost různých forem biatlonu je charakteristická především pro letní období, kdy běh na lyžích je nahrazován krosovým během, jízdou na horském kole, během na koleč. lyžích, během na lyžích po umělé hmotě, sportovní chůzí, orientačním během, inline jízdou apod. Vrcholné mistrovské světové a kontinentální soutěže se uskutečňují jen v klasickém biatlonu na lyžích, v letním krosovém biatlonu a v biatlonu na koleč. lyžích. Všechny členské svazy IBU (International Biathlon Union) uskutečňují své národní šampionáty.

Zastřešující organizaci světového biatlonu byla od jeho vzniku UIPMB - Mez.unie moderního pětiboje a biatlonu. V r. 1993 biatlon vystoupil z této organizace a vytvořil samostatnou organizaci - Mez.unii biatlonu IBU, která v součastnosti má 67 členských národních svazů a své sídlo má v Rakousku - Salzburgu. Zastřešující organizací biatlonu v ČR je Český svaz biatlonu - ČSB. V současné době má okolo 1700 aktivních členů, kteří jsou sdruženi v necelé 70 klubů biatlonu.

Český svaz biatlonu je členem IBU, Sdružení sportovních svazů ČR a Českého olympijského výboru. V ČR se uskutečňují v zimním i v letním biatlonu závody na všech úrovních a všech kategoriích. Na regionální závody navazují závody Českého poháru - ČP a závod mistrovský - MČR. V těchto závodech jsou přidělovány body pro klub i jednotlivce a určují žebříček v Českém poháru. Hlavní kategorie se řídí pravidly IBU. Ostatní kategorie - žákovské, dorostenecké a veteránské jsou upravovány ČSB, např. délka tratí, počet střeleb a vzduchová zbraň u žákovských kategoriích.

Mezi jednotlivé druhy závodů patří hlavně:

  • individuální závod - běží se pět okruhů o celkové délce 20km (M) a 15km (Ž) s tím,že v průběhu závodu je zařazena 4. střelba (L,S,L,S). Za každou chybnou ránu je přičtena k běžeckému času 1 min., vítězí závodník s nejlepším časem.
  • sprint - je vlastně polovičním indiv. závodem, také s interv. startem, zpravidla po 30vt. M a Ž běží oproti distančnímu závodu poloviční trať (10 a 7,5), na které jsou zařazeny 2 střelby (L,S). Za netrefené rány se běží trestné kolečko o délce 150m.
  • stíhací závod - navazuje na závod ve sprintu, první startuje vítěz úvodního závodu a za ním s časovou ztrátou podle výsledků ze sprintu ostatní závodníci. Na trati 12,5 (M) a 10 (Ž) jsou zařazeny 4 střelby (L,L,S,S). V případě netrefeného terče běží závodník navíc 150m dlouhé kolečko. Vítěz je ten,kdo první protne cílovou pásku.
  • hromadný start - u tohoto typu závodu vyrážejí všichni závodníci na trať součastně. Počet účastníků je z tech. i bezp.důvodů omezen počtem 30 nejlepších podle světového žebříčku. Závod se jezdí na 15 (M) a 12,5 (Ž) se 4 střelbami (L,L,S,S) s tresným kolem 150m. Závod je v podstetě obdobou stíhacího závodu, avšak s hromadným startem.
  • štafety M,Ž,smíšené - závodí 4 závodníci (4xM,4xŽ,2xŽ + 2xM), z nichž každý postupně absolvuje 7,5 (M) a 6 (Ž) se 2 střelbami (L,S) s trestným kolem 150m. U štafet však lze využít 3 náhradní náboje, které má každý závodník k dispozici u každé střelby. Vítězí tým, jehož poslední čtvrtý závodník dosáhne jako první cíle.

Sponzoři

Biatlon Ostrava

Biatlon Ostrava Poruba

Biatlon Ostrava Moravskoslezský kraj

Biatlon Ostrava Apeom  Biatlon Ostrava ZIREL Biatlon Ostrava JCB MATCH Diabolo

 

Partneři

Český svaz biatlonu

International Biathlon Union